Titeflex
FSP-16-50
Gastite® FSP-16-50 Corrugated Tubing, Stainless Steel, 1.368 in OD, 50 ft L, 0.01 in Thick Wall
Gastite® Corrugated Tubing, 1 in Nominal, 1.368 in Outside Diameter, 50 ft Length, Stainless Steel, Material Construction: Stainless Steel, 0.01 in Wall Thickness, 25 psi Working Pressure, -40 to 160 deg F
| Nominal Size | 1 in |
|---|---|
| Temperature Rating | -40 to 160 deg F |
| Material | Stainless Steel |
| Working Pressure | 25 psi |
| Outside Diameter | 1.368 in |
| Length | 50 |
| Wall Thickness | 0.01 in |
| Material Construction | Stainless Steel |