Stanley Black & Decker
DW1916
DeWALT® Gold Ferrous Pilot Point® DW1916 Drill Bit, 1/4 in Drill Fraction, 2-3/4 in L Flute, 4 in OAL, 135 deg Point
DeWALT® Gold Ferrous Pilot Point® Drill Bit, Drill Size - Fraction: 1/4 in, Drill Size - Decimal Inch: 0.25 in, 4 in Overall Length, 2-3/4 in Cutting Depth, 3-Flat Shank, Regular Spiral Flute, 2-3/4 in Flute, Split Point, 135 deg Point Angle, Right Hand Cutting Direction, HSS, Black Oxide, Web Thinning Web Thinning/Non-Web Thinning, Applicable Materials: Metal, PVC, Wood, Additional Information: Tapered Web Thinning
| Point Angle | 135 deg |
|---|---|
| Finish | Black Oxide |
| Point Type | Split |
| Material | HSS |
| Applicable Materials | Metal, PVC, Wood |
| Drill Size - Decimal Inch | 0.25 in |
| Web Thinning/Non-Web Thinning | Web Thinning |
| Additional Information | Tapered Web Thinning |
| Drill Size - Fraction | 1/4 in |
| Cutting Depth | 2-3/4 in |
| Shank Type | 3-Flat |
| Overall Length | 4 in |
| Flute Length | 2-3/4 in |
| Flute Type | Regular Spiral |
| Cutting Direction | Right Hand |