Nortek Global HVAC
MD6TU
6" Diameter, 24 Gauge, Galvanized Steel, Normally Closed, Universal, Automatic, Round, Make-Up Air Damper Kit with 24 VAC 60 Hz Motorized Damper Assembly/24 V 20 VA C909 Transformer/Pressure Switch Kit
Make-Up Air Damper Kit; Type Automatic, Universal, Normally Closed, Round; Duct Size 6 Inch Diameter; Material Thickness 24 Gauge; Blade Material Galvanized Steel; Inclusions/Features 99527207 24 Volt AC 60 Hertz Motorized Damper Assembly, 97013273 24 Volt 20 Volt Amp C909 Transformer, 97018853 Pressure Switch Kit; Applicable Standard IRC M1503.4; Overall Dimension 10 Inch Length x 9 Inch Width
| Shape | Round |
|---|---|
| Finish | Galvanized |
| Gauge | 24 ga |
| Material | Steel |
| Size | 6 in |
| CFM Rating | 400 cfm |
| Motor Specifications | 24 VAC at 60 Hz |
| Dimensions | 10 in L x 9 in H |