Nidec Corporation
8905
BLOWER MOTOR 3/4 HP 1075 RPM 3 SPEED PSC 208/230V
US Motors® Fan and Blower Motor, 208 to 230 V, 4 A, 3/4 hp, 1075 rpm, 1 ph Phase, 60 Hz, Open Air Over Motor Enclosure, 48Y Frame, 1/2 in Dia x 4 in L Shaft, Reversible Rotation, 3 Speed, Sleeve Bearing, Hub Ring Mounting, Direct Drive, Continuous, B Insulation Class, 6 Poles, 1 Service Factor, Rolled Steel, 40 deg C, 5.6 in Dia x 10.4 in L
| Bearing Type | Sleeve |
|---|---|
| Voltage Rating | 208 to 230 V |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Size | 1/2 in Dia x 4 in L |
| Material | Rolled Steel |
| Rotation Type | Reversible |
| HP Rating | 3/4 hp |
| Duty Type | Continuous |
| Phase | 1 ph |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Weight | 17.0 |
| Number of Speeds | 3 |
| Motor Enclosure Type | Open Air Over |
| Speed Rating | 1075 rpm |
| Drive Type | Direct |
| Number of Poles | 6 |
| Dimensions | 5.6 in Dia x 10.4 in L |
| Mounting Type | Hub Ring |
| Insulation Class | B |
| Amperage Rating | 4 A |
| Frame Size | 48Y |