Nidec Corporation
6653
US Motors 6653 Direct Drive Motor, Replaces Selectech X13 and EnduraPro
Nidec Blower Motor, 1 hp Rating, 115/208-230 V, 12.4/7.8 to 7.2 A, 12.3/7.7 to 7.2 A, 50/60 Hz, 1 ph, 1075 rpm Speed Rating, 1 Speed, Ball Bearing, Belly-Band Mount, Insulation Class: B
| Bearing Type | Ball |
|---|---|
| Voltage Rating | 115/208-230 V |
| HP Rating | 1 hp |
| Phase | 1 ph |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Weight | 14 |
| Number of Speeds | 1 |
| Speed Rating | 1075 rpm |
| Mounting Type | Belly-Band |
| Insulation Class | B |
| Amperage Rating | 12.4/7.8 to 7.2 A, 12.3/7.7 to 7.2 A |