Nidec Corporation
5462
BLOWER MOTOR 1/3 TO 1/6 1075 RPM PSC 208/230V
US Motors® Condenser Fan Motor, 208/230 VAC, 2.6 A, 1/3 to 1/6 hp, 1075 rpm, 1 ph Phase, 60 Hz, Totally Enclosed Air Over Motor Enclosure, 48 Frame, 1/2 in Dia x 5 in L Shaft, Reversible Rotation, 2 Speed, Ball Bearing, Stud Mounting, B Insulation Class, Continuous, 1 Service Factor, 60 deg C, 5.6 in Dia x 10.3 in L
| Bearing Type | Ball |
|---|---|
| Voltage Rating | 208/230 VAC |
| Temperature Rating | 60 deg C |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Size | 1/2 in Dia x 5 in L |
| Rotation Type | Reversible |
| HP Rating | 1/3 to 1/6 hp |
| Duty Type | Continuous |
| Phase | 1 ph |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Weight | 15.0 |
| Number of Speeds | 2 |
| Motor Enclosure Type | Totally Enclosed Air Over |
| Speed Rating | 1075 rpm |
| Dimensions | 5.6 in Dia x 10.3 in L |
| Mounting Type | Stud |
| Insulation Class | B |
| Amperage Rating | 2.6 A |
| Frame Size | 48 |