Malco Products
S3R
Malco® S3R Offset Hand Seamer, 8-1/2 in OAL, 0.035 in, 0.023 in, 0.017 in, 0.028 in, 0.024 in Seamer, Steel Jaw
Malco® Offset Hand Seamer, 3-1/4 in Jaw Width, 1-1/4 in Throat Depth, Notch Increments: 1/4 in, 0.035 in, 0.023 in, 0.017 in, 0.028 in, 0.024 in Seamer, Steel Jaw, Galvanized Jaw, Ergonomic RedLine™ Comfort Grip Handle, Black/Red Handle, Steel Body, 8-1/2 in Overall Length
| Notch Increments | 1/4 in |
|---|---|
| Seamer Capacity | 0.035 in, 0.023 in, 0.017 in, 0.028 in, 0.024 in |
| Jaw Finish | Galvanized |
| Handle Type | Ergonomic RedLine™ Comfort Grip |
| Handle Color | Black/Red |
| Jaw Width | 3-1/4 in |
| Body Material | Steel |
| Weight | 1.5 |
| Jaw Material | Steel |
| Throat Depth | 1-1/4 in |
| Overall Length | 8-1/2 in |