Malco Products
MC14N
Malco® Andy™ MC14N Combination Snip, Inset, Replaceable Blade, Left, Right, Straight Cut, 3-1/4 in L Cut, Steel Blade
Malco® Combination Snip, Left, Right, Straight Cut, 0.055 in Maximum Sheet Thickness, 3-1/4 in Length of Cut, Inset, Replaceable Blade, Steel Blade, Aluminum Handle, Dark Gray Handle, 14 in Overall Length, Cut Materials: Aluminum, Copper, Galvanized Steel, Mild Steel, Sheet Metal, Stainless Steel, Vinyl
| Blade Type | Inset, Replaceable |
|---|---|
| Cut Materials | Aluminum, Copper, Galvanized Steel, Mild Steel, Sheet Metal, Stainless Steel, Vinyl |
| Length of Cut | 3-1/4 in |
| Blade Material | Steel |
| Handle Material | Aluminum |
| Handle Color | Dark Gray |
| Weight | 1.25 |
| Maximum Sheet Thickness | 0.055 in |
| Overall Length | 14 in |
| Cut Type | Left, Right, Straight |