Malco Products
M2006
Malco® Max2000® M2006 Aviation Snip, Circular, Left, Offset, Straight Cut, 1-1/4 in L Cut, 0.062 in Max Sheet Thick
Malco® Aviation Snip, Aviation Snip, Circular, Left, Offset, Straight Cut, 0.062 in Maximum Sheet Thickness, 1-1/4 in Length of Cut, Alloy Steel Blade, Ergonomic Handle, Steel/Thermoplastic Handle, Red Handle, 10 in Overall Length, Cut Materials: Aluminum, Copper, Galvanized Steel, Metal, Mild Steel, Stainless Steel, Vinyl
| Cut Materials | Aluminum, Copper, Galvanized Steel, Metal, Mild Steel, Stainless Steel, Vinyl |
|---|---|
| Length of Cut | 1-1/4 in |
| Blade Material | Alloy Steel |
| Handle Type | Ergonomic |
| Handle Material | Steel/Thermoplastic |
| Handle Color | Red |
| Maximum Sheet Thickness | 0.062 in |
| Overall Length | 10 in |
| Snip Type | Aviation |
| Cut Type | Circular, Left, Offset, Straight |