Malco Products
M2005
Malco® Max2000® M2005 Bulldog Aviation Snip, Shorter, Snub-Nosed Blade, 1-1/16 in L Cut, 0.062 in Max Sheet Thick
Malco® Bulldog Aviation Snip, Bulldog Aviation Snip, 0.062 in Maximum Sheet Thickness, 1-1/16 in Length of Cut, Shorter, Snub-Nosed Blade, Alloy Steel Blade, Euro-Styled Ergonomic, Spring-Actuated Handle, Thermoplastic Handle, Red Handle, 10 in Overall Length, Cut Materials: Metal, Sheet Metal
| Blade Type | Shorter, Snub-Nosed |
|---|---|
| Cut Materials | Metal, Sheet Metal |
| Length of Cut | 1-1/16 in |
| Blade Material | Alloy Steel |
| Handle Type | Euro-Styled Ergonomic, Spring-Actuated |
| Handle Material | Thermoplastic |
| Handle Color | Red |
| Weight | 0.81 |
| Maximum Sheet Thickness | 0.062 in |
| Overall Length | 10 in |
| Snip Type | Bulldog Aviation |