Malco Products
M2002
Malco® Max2000® M2002 Standard Aviation Snip, Serrated Blade, Right Cut, 1-3/8 in L Cut, 0.062 in Max Sheet Thick
Malco® Standard Aviation Snip, Aviation Snip, Right Cut, 0.062 in Maximum Sheet Thickness, 1-3/8 in Length of Cut, Serrated Blade, Alloy Steel Blade, Ergonomic Handle, Steel/Thermoplastic Handle, Green Handle, 10 in Overall Length, Cut Materials: Aluminum, Copper, Galvanized Steel, Metal, Mild Steel, Stainless Steel, Vinyl
| Blade Type | Serrated |
|---|---|
| Cut Materials | Aluminum, Copper, Galvanized Steel, Metal, Mild Steel, Stainless Steel, Vinyl |
| Length of Cut | 1-3/8 in |
| Blade Material | Alloy Steel |
| Handle Type | Ergonomic |
| Handle Material | Steel/Thermoplastic |
| Handle Color | Green |
| Weight | 5.54 |
| Maximum Sheet Thickness | 0.062 in |
| Overall Length | 10 in |
| Snip Type | Aviation |
| Cut Type | Right |