Malco Products
M2001
Malco® Max2000® M2001 Classic Standard Aviation Snip, Left Cut, 1-3/8 in L Cut, 0.062 in Max Sheet Thick, Red Handle
Malco® Classic Standard Aviation Snip, Aviation Snip, Left Cut, 0.062 in Maximum Sheet Thickness, 1-3/8 in Length of Cut, Alloy Steel Blade, Color-Coded Molded Grip Handle, Thermoplastic Handle, Red Handle, 10 in Overall Length, Cut Materials: Aluminum, Copper, Galvanized Steel, Layered Metals, Mild Steel, Stainless Steel, Vinyl Plastics
| Cut Materials | Aluminum, Copper, Galvanized Steel, Layered Metals, Mild Steel, Stainless Steel, Vinyl Plastics |
|---|---|
| Length of Cut | 1-3/8 in |
| Blade Material | Alloy Steel |
| Handle Type | Color-Coded Molded Grip |
| Handle Material | Thermoplastic |
| Handle Color | Red |
| Weight | 0.87 |
| Maximum Sheet Thickness | 0.062 in |
| Overall Length | 10 in |
| Snip Type | Aviation |
| Cut Type | Left |