Malco Products
M14N
Malco® Andy™ M14N Pattern Snip, Inset, Replaceable Blade, Mild Curve, Multiple Layer Cut, 3-1/4 in L Cut, Steel Blade
Malco® Pattern Snip, Mild Curve, Multiple Layer Cut, 0.055 in Maximum Sheet Thickness, 3-1/4 in Length of Cut, Inset, Replaceable Blade, Steel Blade, Aluminum Handle, Light Gray Handle, 14 in Overall Length, Cut Materials: Aluminum, Copper, Galvanized Steel, Mild Steel, Sheet Metal, Stainless Steel, Vinyl
| Blade Type | Inset, Replaceable |
|---|---|
| Cut Materials | Aluminum, Copper, Galvanized Steel, Mild Steel, Sheet Metal, Stainless Steel, Vinyl |
| Length of Cut | 3-1/4 in |
| Blade Material | Steel |
| Handle Material | Aluminum |
| Handle Color | Light Gray |
| Weight | 1.25 |
| Maximum Sheet Thickness | 0.055 in |
| Overall Length | 14 in |
| Cut Type | Mild Curve, Multiple Layer |