Malco Products
AV6
Malco® AVs® AV6 Aviation Offset Snip, Left, Straight Cut, 1-1/4 in L Cut, 0.062 in Max Sheet Thick, Steel Blade
Malco® Aviation Offset Snip, Aviation Offset Snip, Left, Straight Cut, 0.062 in Maximum Sheet Thickness, 1-1/4 in Length of Cut, Steel Blade, Ergonomic, Non-Slip Handle, Red Handle, 9-5/8 in Overall Length, Cut Materials: Aluminum, Copper, Galvanized Steel, Mild Steel, Sheet Metal, Stainless Steel
| Cut Materials | Aluminum, Copper, Galvanized Steel, Mild Steel, Sheet Metal, Stainless Steel |
|---|---|
| Length of Cut | 1-1/4 in |
| Blade Material | Steel |
| Handle Type | Ergonomic, Non-Slip |
| Handle Color | Red |
| Weight | 0.93 |
| Maximum Sheet Thickness | 0.062 in |
| Overall Length | 9-5/8 in |
| Snip Type | Aviation Offset |
| Cut Type | Left, Straight |