JB Industries
DV-285N
JB Industries DV-285N Vacuum Pump, 115 V, 1/2 hp, 1/2 in, 1/4 in, 3/8 in Connection, 10 cfm, 15 um Max Vacuum
JB Industries Vacuum Pump, 115 V, 7.7 A, 1/2 hp, 10 cfm Flow Rate, 15 um Maximum Vacuum, 1/2 in, 1/4 in, 3/8 in Connection, 26 oz Oil, Platinum Housing, 15-5/16 in Overall Length, 5-5/8 in Overall Width, 12 in Overall Depth
| Flow Rate | 10 cfm |
|---|---|
| Housing Material | Platinum |
| Voltage Rating | 115 V |
| Oil Capacity | 26 oz |
| Overall Depth | 12 in |
| Overall Width | 5-5/8 in |
| Connection Size | 1/2 in, 1/4 in, 3/8 in |
| HP Rating | 1/2 hp |
| Weight | 34.0 |
| Overall Length | 15-5/16 in |
| Maximum Vacuum | 15 um |
| Amperage Rating | 7.7 A |