Honeywell International Inc
TH8321WF1001
18 to 30 VAC 50/60 Hz, 32 to 120 Deg F, 10 Sq Inch Touchscreen Display, Relay Switch, Arctic White, Battery/Hardwired, 7 Day Programmable/Non-Programmable, 3-Heat/2-Cool Heat Pump, 2-Heat/2-Cool Conventional, Auto/Manual Changeover, Thermostat
Thermostat; Type 7 Day Programmable/Non-Programmable, 3-Heat/2-Cool Heat Pump, 2-Heat/2-Cool Conventional, Auto/Manual Changeover; Color Arctic White; Voltage Rating 18 to 30 Volt AC 50/60 Hertz; Switch Type Relay; Temperature Rating 32 to 120 Deg F; Size 4-15/16 Inch Width x 1-1/8 Inch Depth x 4-5/8 Inch Height; Switch Position Heat-Off-Cool-Auto-EM.Heat (System), Auto-On-Circ-Follow Schedule (Fan); Sensor Element Thermistor; Display Size 10 Square Inch; Display Type Touchscreen; Electrical Connection Screw Terminal; Humidity Rating 5 to 90 Percent RH (Non-Condensing); Power Method Battery/Hardwired
| Humidity Rating | 5 - 90% RH Non-Condensing |
|---|---|
| Voltage Rating | 18 - 30 VAC |
| Display Type | 10 sq-in Touchscreen |
| Terminal Designation | R, RC, C, W-O/B, W2-AUX/E, Y, Y2, G, A-L/A, K, U1 U1, S1 S1 |
| Cool Current | Y:1 A, Y2:0.6 A |
| Temperature Rating | 32 - 120 deg F Operating |
| Changeover | Auto/Manual |
| Stages | Upto 2 Heat/2 Cool Conventional System, Upto 3 Heat/2 Cool Heat Pump |
| Electrical Connection | Screw Terminal |
| Power Source | Hardwired |
| Switch Position | Heat-Off-Cool-Auto-EM Heat (System), Auto-On-Circ-Follow Schedule (Fan) |
| Sensing Element | Thermistor |
| Accuracy | +/-1.5 deg F at 70 deg F |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Series | VisionPRO® 8000 |
| Weight | 0.5 |
| Programmability | 7 days Program or Non-Programmable |
| Temperature Settings | 40 - 90 deg F Heating, 50 - 99 deg F Cooling |
| Color | Arctic White |
| Dimensions | 4-5/8 in H x 4-15/16 in W x 1-1/8 in D |
| Mounting Type | Horizontal |
| Switch Type | SPST, Relay |
| Fan Current | G:0.5 A |