Honeywell International Inc
HE105A1000
HONEYWELL HUMIDIFIER 12GPD WHOLE HOUSE - PAD HC22A1007/U
Honeywell Humidifier, Series: HE105, 24 VAC at 60 Hz, 0.5 A, 9-5/18 in W x 9-7/16 in H Plenum Opening, 12 gal, 4.7 gph Water Usage, 9.43 x 9.28 in Duct, Duct Mount, 41 to 113 deg F, Gray, 15.16 in L x 16.57 in W x 9.47 in H
| Voltage Rating | 24 VAC at 60 Hz |
|---|---|
| Plenum Opening | 9-5/18 in W x 9-7/16 in H |
| Water Usage Rate | 4.7 gph |
| Duct Size | 9.43 x 9.28 in |
| Temperature Rating | 41 to 113 deg F |
| Capacity | 12 gal |
| Series | HE105 |
| Color | Gray |
| Dimensions | 15.16 in L x 16.57 in W x 9.47 in H |
| Mounting Type | Duct |
| Amperage Rating | 0.5 A |