Friedrich Air Conditioning
UCT12A30A
Friedrich® UCT12A30A Room Air Conditioner, 230 V, 12000 Btu/hr Cooling, 3 -Cool Setting, Wall Mounting, Steel
Friedrich® Room Air Conditioner, 230 V, 5.4 A, 1130 W Power, Cooling BTU Rating: 12000 Btu/hr, Number of Cool Settings: 3, 10.6 EER, R-410A, Built-In Wi-Fi, Smart Home, 24 hr Timer, Remote Control Control, 6 ft Power Cord Length, Wall Mount, Steel
| Power Cord Length | 6 ft |
|---|---|
| Voltage Rating | 230 V |
| Cooling BTU Rating | 12000 Btu/hr |
| Refrigerant Type | R-410A |
| Number of Cool Settings | 3 |
| Material | Steel |
| Control Type | Built-In Wi-Fi, Smart Home, 24 hr Timer, Remote Control |
| EER Rating | 10.6 |
| Power Rating | 1130 W |
| Mounting Type | Wall |
| Amperage Rating | 5.4 A |