Friedrich Air Conditioning
D50B1A
Friedrich® D50B1A Dehumidifier, Digital Control, 50 pt Capacity, 115 V
Friedrich® Dehumidifier, 115 V, 8.2 A, 60 Hz, 900 W Power, 12 in Length, 15 in Width, 23-1/4 in Height, Digital Control, 50 pt Capacity, Compressor Type: Rotary Inverter, Energy Factor: 2, R-410A, 41 to 90 deg F, 16.2 pt Bucket Capacity
| Voltage Rating | 115 V |
|---|---|
| Energy Factor | 2 |
| Compressor Type | Rotary Inverter |
| Refrigerant Type | R-410A |
| Temperature Rating | 41 to 90 deg F |
| Height | 23-1/4 |
| Capacity | 50 pt |
| Additional Information | 16.2 pt Bucket Capacity |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Control Type | Digital |
| Weight | 48.9 |
| Length | 12 |
| Power Rating | 900 W |
| Amperage Rating | 8.2 A |
| Width | 15 |