Fieldpiece Instruments
SC260
CLAMP METER+TEMP,MFD,BLIGHT,MAGNET
Fieldpiece Compact Clamp Meter, 600 V, 400 A, 40 MOhm Resistance, 1.2 in Jaw, 4000, Backlit LCD Display, Voltage Accuracy: +/-0.5%, +/-1.5%, CAT III 600 V, 32 to 122 deg F Operating Temperature, 32 to 122 deg F, 205.5 mm H x 67.4 mm W x 45.1 mm D, Additional Information: Battery Power Source
| Voltage Rating | 600 V |
|---|---|
| Display Type | Backlit LCD |
| Operating Temperature | 32 to 122 deg F |
| Temperature Rating | 32 to 122 deg F |
| Safety Rating | CAT III 600 V |
| Additional Information | Battery Power Source |
| Weight | 3.5 |
| Dimensions | 205.5 mm H x 67.4 mm W x 45.1 mm D |
| Amperage Rating | 400 A |
| Resistance | 40 MOhm |