DiversiTech Corporation
PROCP-22S
Asurity™ PROCP-22S Pump, 120 V, 1/30 hp, Condensate Pump, 1.6 gpm, 22 ft Max Feet of Head
Asurity™ Pump, Series: PRO Series, Condensate Pump, 120 V, 1.9 A, 60 Hz, 1/30 hp Rating, 1.6 gpm, 22 ft Maximum Feet of Head, 1/2 gal Tank, 6 ft L, 160 deg F Operating, Additional Information: USA 3-Prong Molded Plug
| Flow Rate | 1.6 gpm |
|---|---|
| Cord Size | 6 ft L |
| Voltage Rating | 120 V |
| Maximum Feet of Head | 22 ft |
| Operating Temperature | 160 deg F |
| Tank Size | 1/2 gal |
| Pump Type | Condensate |
| HP Rating | 1/30 hp |
| Additional Information | USA 3-Prong Molded Plug |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Series | PRO Series |
| Weight | 5.59 |
| Amperage Rating | 1.9 A |