DiversiTech Corporation
7-12
DiversiTech® 7-12 Tube, 1/2 in, 100 ft L, Vinyl, 0.063 in Thick Wall, 0.485 in ID, 0.61 in OD
DiversiTech® Tube, 1/2 in Nominal, 0.485 in ID, 0.61 in OD, 100 ft Length, Vinyl, Vinyl Material Construction, Clear, 85+/-5 Shore A Hardness, 0.063 in Wall Thickness, 65 psi Working Pressure, 23 to 140 deg F
| Nominal Size | 1/2 in |
|---|---|
| Temperature Rating | 23 to 140 deg F |
| Hardness | 85+/-5 Shore A |
| Material | Vinyl |
| Working Pressure | 65 psi |
| Weight | 7.65 |
| Outside Diameter | 0.61 in |
| Length | 100 |
| Wall Thickness | 0.063 in |
| Material Construction | Vinyl |
| Color | Clear |
| Inside Diameter | 0.485 in |