Armacell
APT05812
armacell® AP ArmaFlex® APT05812 Pipe Insulation, For Pipe Size: 3/8 in, 1/2 in, For Pipe Type: Copper, IPS, 5/8 in ID
armacell® AP ArmaFlex® Pipe Insulation, For Pipe Size: 3/8 in, 1/2 in, For Pipe Type: Copper, IPS, 3/8 x 5/8 in Nominal, 5/8 in Inside Diameter, 1/2 in Wall Thickness, Closed-Cell Construction, R-Value: R3.3, Density: 3 to 6 pcf, 0.035 to 0.037 W Thermal Conductivity, -297 to 220 deg F, IPS x CTS Connection, Elastomer, Black, 6 ft Length, 1 in Thickness, Domestic/Import: Domestic
| Nominal Size | 3/8 x 5/8 in |
|---|---|
| For Pipe Type | Copper, IPS |
| Construction | Closed-Cell |
| Domestic/Import | Domestic |
| For Pipe Size | 3/8 in, 1/2 in |
| Density | 3 to 6 pcf |
| Temperature Rating | -297 to 220 deg F |
| Thickness | 1 in |
| Material | Elastomer |
| Length | 6 |
| Wall Thickness | 1/2 in |
| Thermal Conductivity | 0.035 to 0.037 W |
| Color | Black |
| Connection Type | IPS x CTS |
| R-Value | R3.3 |
| Inside Diameter | 5/8 in |