AquaMotion
AMR-3FV1
AquaMotion® AMR-3FV1 Circulator Pump, 120 V, 0.79 A, 0.127 hp, 16 gpm
AquaMotion® Circulator Pump, 120 V, 0.79 A, 60 Hz, 0.127 hp, 2800 rpm Speed Rating, 16 gpm, 1, 3/4, 1, 1-1/4, 1-1/2 in, 4-Bolt Flanged, 125 psi Working, 20 ft Maximum Head, Polypropylene Impeller, Cast Iron Body, 230 deg F Ambient, 104 deg F Fluid, 4-7/8 in W x 6-1/2 in D
| Flow Rate | 16 gpm |
|---|---|
| Maximum Head | 20 ft |
| Voltage Rating | 120 V |
| Impeller Material | Polypropylene |
| Temperature Rating | 230 deg F Ambient, 104 deg F Fluid |
| Connection Size | 3/4, 1, 1-1/4, 1-1/2 in |
| HP Rating | 0.127 hp |
| Body Material | Cast Iron |
| Phase | 1 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Speed Rating | 2800 rpm |
| Pressure Rating | 125 psi Working |
| Connection Type | 4-Bolt Flanged |
| Dimensions | 4-7/8 in W x 6-1/2 in D |
| Amperage Rating | 0.79 A |